به نام خدا
راهنما     تماس باما     ثبت‌نام    


تبلیغات صفحه اصلی

آگهی ویژه رایگان

سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
تبلیغ در پایگاه تبلیغات و نمایش کسب و کار ، پاتنیک ( patnic.ir )

پاتنیک پایگاهی تازه راه اندازی شده برای تبلیغات کسب و کار، کالا ، محصولات و خدمات صاحبان کسب و کار و مشاغل آزاد از خرد تا کلان است. شما می توانید در این زمینه تمام تبلیغات خود را به آسانی و رایگان جهت اطلاع رسانی و شناساندن بیشتر در سراسر کشور ، ثبت نمایید.

ورود كاربران میانجی
E-Mail
Password

ثبت نام رایگان
بازیابی رمز عبور
 
خدمات :: خدمات پزشکی
ارتودنسي چيست؟
ارتودنسي يك رشته خاص از دندانپزشكي است كه با مرتب کردن دندانها و یا مشکلات مربوط به جفت گیری دندانها، سر و كار دارد. بسیاری از دندانپزشکان، آموزش "اصول درمانهای ارتودنسی" را فرا گرفته‌اند ولی برای درمان مناسب و کامل ارتودنسی، متخصص ارتودنسی که پس از اتمام دوره دندانپزشکی، دوره تخصصی ارتودنسی را گذرانده است، باید اقدام نماید.
متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) با استفاده از وسایل خاص سعی در تصحیح مشکلات فکی- دندانی دارد. این وسایل مي‌توانند ثابت یا متحرک باشند. وسایل متحرک توسط فرد قابل برداشتن و گذاشتن هستند در حالی که وسایل ثابت قابل جابه جا کردن نیستند. از وسایل ارتودنسی جهت ایجاد حرکت آرام دندانی و جهت دادن به رشد و تکامل فک‌ها استفاده
می‌‌شود.

اهميت دندانهای شیری در چیست؟
- دندانهای شیری سالم در تکلم کودک نقش دارند.
- دندانهای شیری سالم در تغذیه مناسب و رشد کودک نقش دارند.
- دندانهای شیری سالم فضای مورد نیاز جهت رویش دندان دایمی‌ زیرین را حفظ می‌‌کنند.
- یکی از دلایل اهميت دندانهای شیری نقش آنها در زیبایی کودک است و در اعتماد به نفس کودک نقش دارند.
- عدم ترميم دندان شیری پوسیده یا کشیدن قبل از موعد آن باعث نامرتبی یا نهفته ماندن دندان دایمی‌ می‌‌شود .
لازم به ذکر است هنگامی‌ که به علت صدمات غیر قابل درمان ناگزیر از کشیدن دندان شیری زودتر از موعد باشیم، ساخت دستگاهی به نام " فضا نگهدار" به منظور حفظ فضای لازم جهت رویش دندان دایمی‌ زیرین الزامی‌ می‌‌باشد.
اولین دندانهای دایمی‌ در 6 سالگی در دهان کودک می‌ رویند که شامل دندانهای جلویی و دندانهای آسیایی (آخرین دندان قابل مشاهده در دهان در سن شش سالگی) می‌‌باشند. بسیاری از والدین، آنها را به اشتباه دندان شیری فرض می‌‌کنند و تلاشی برای تمیز نگه داشتن آنها نمی‌‌شود. به این ترتیب دندانی که باید تا آخر عمر در دهان بماند، خیلی زود پوسیده شده و از بین می‌ رود.
چرا دندانها نامرتب می‌‌شوند؟
دلایل زيادي براي نامرتبی دندانها وجود دارد. متداول ترين آنها عبارتند از:
1) دندانها در زمان مناسب در نيامده اند.
دندانهاي اكثر مردم بر اساس يك تقويم زماني مشخص در دهان رويش مي‌يابند. بعضي اوقات دندانها بر اساس نظم مناسب رويش نمي‌يابند. دندانهاي دائمي كه خيلي زود رويش مي‌يابند ممكن است فضاي مورد نياز دندانهاي بعدي را اشغال كنند. دندانهاي دائمي كه خيلي دير
در مي‌آيند ممكن است هيچ فضایی براي رويش نداشته باشند.
2) فضاي كافي در فك وجود ندارد.
اگر دندانهاي شيري خيلي كوچك باشند و فضايي كه براي رويش دندانهاي دائمی‌ توسط تكامل فک‌ها بوجود مي آيد كم باشد، بعضي دندانها ممكن است خارج از قوس رويش يابند. اگر اين فضا خيلي كوچك باشد، دندانها در خارج از قوس رویش می‌ یابند، بطوريكه مجبورند بچرخند، خم شوند يا در يك زاويه غير طبيعي قرار بگيرند. از سوي ديگر، اگر فضا خيلي بزرگ باشد، ممكن است بين دندانها فاصله بيفتد.

اگر دندانها طبق برنامه رويش نكنند، يا اگر فضاي كافي در فك موجود نباشد، ممكن است دندانها نامرتب شوند.

3) در میان دندانهای شما، دندان اضافی وجود دارد.
دندانهای اضافی فضا اشغال می‌‌کنند و سبب نامنظمی‌ سایر دندانها می‌‌شوند.


در این شکل، بین دندانها دندان اضافی کوچکی مشاهده می‌‌شود.

4) دندانهای آسیایی در یک موقعیت نادرست هستند.
در دندانها، برجستگی‌ها و فرورفتگیهایی وجود دارد که برجستگیهای دندان پایین باید در فرورفتگیهای دندان بالا جفت شوند. اگر برجستگیها و فرو رفتگیهای دندانهای آسیایی اول بهم نرسند، تمام دندانهایی که پس از آنها رویش می‌یابند، نیز در هم جفت نخواهند شد ( مثل دندان های یک زیپ شکسته شده).


5) تعدادی از دندانها به شکل مادرزادی غایب می‌‌باشند.
گاهی اوقات دندانها به شکل مادرزادی تشکیل نمی‌‌شوند. در این صورت فضای زیادی وجود خواهد داشت و دندانهای جدید ممکن است به داخل فضای اضافی حرکت کنند.


6) اندازه دندانها نسبت به اندازه فک، خیلی کوچک یا بزرگ هستند.
اندازه دندانهای دایمی‌ ممکن است نسبت به اندازه فک خیلی بزرگ یا کوچک باشند به عنوان مثال، اگر کودکی فک کوچک را از مادر و دندانهای بزرگ را از پدر به ارث برده باشد، دندانها در فک جا نمی‌‌شوند. در ضمن در این حالت جفت شدن دندانهای بالا و پایین نیز به شکل نامناسب خواهد بود.


7) ممكن است يك عادت مضر وجود داشته باشد.
مكيدن انگشت شست مي‌تواند دندانهاي بالا را به سمت بيرون و دندانهاي پاييني را به سمت داخل فشار دهد. در ضمن، تنفس از طريق دهان، يا فشار دادن زبان پشت دندانهاي جلو، دندانها را به سمت جلو حرکت مي دهد و از هم باز مي كند. این عادات مي‌تواند باعث باز بودن دندانها در قسمت جلو شود.

جلو بودن فك بالا نسبت به فك پايين، ظاهر نامناسبي را ايجاد مي كند كه مي‌تواند به علت كاهش رشد فك پايين باشد. براساس پژوهشي كه در نوجوانان 13-8 ساله ايراني انجام شد، اصلي ترين علت ايجاد كننده اين ناهنجاري، عقب زدگي فك پايين و كوتاه بودن طول فك پايين مي‌باشد.

8) از دست دادن یک دندان به طور تصادفی:
صدمات وارده به صورت، مي‌تواند روند رشد را تغيير دهد و سبب نامرتبی دندانها شود. شكستگي دندانها يا از دست دادن آنها در طي حادثه، روي رشد فك و بقيه دندانها تاثير دارد.

حرکت دندانهای کناری، كه به خاطر از دست رفتن یک دندان ايجاد شده است.

9) تغییرات تکاملی بین نسلها:
از زمان انسانهای اولیه تاکنون، بدن انسان دچار تغییرات تکاملی فراوانی شده است. در طی سالیان طولانی، فک انسان کوچکتر شد و این در حالی است که تعداد دندانها تقریباً ثابت باقی ماند. بنابراین می‌توان علت ایجاد نامرتبی دندانی را به این تغییرات نیز نسبت داد.

چه زمانی براي شروع درمان ثابت ارتودنسي مناسب است؟
سن خاصی براي گذاشتن دستگاههای ثابت ارتودنسی وجود ندارد و اکثر نامرتبی های دندانی را در هر سنی می‌ توان تصحیح کرد. البته بهترين زمان براي گذاشتن دستگاههای ارتودنسی، توسط متخصص ارتودنسی (اُرتودنتیست) تعيين مي شود. لازم به ذکر است که افراد با سن بالاتر نيز مي توانند دندانهايشان را ردیف كنند.
معمولترين سن براي انجام يك معاينه ارتودنسي، 7-6 سالگی، هم زمان با رویش اولين دندان‌هاي دائمي است. زمان مناسب ديگر براي معاينه ارتودنسي، سن 12-10 سالگی، قبل از اينكه دندانهاي دائمي بطور كامل رويش يابند، می‌‌باشد.
گاهي اوقات، کودکان را در سن 10-8 سالگي مي توان درمان نمود وممكن است در آینده، دیگر نيازي به دستگاه ثابت (ارتودنسی) نباشد. متخصص ارتودنسی با درمان زود هنگام بيماران، ممکن است درمان آینده آنان را كوتاه تر و آسانتر نمایند.
يكي از روشهاي درماني مناسب در سنين كودكي 9-7 سال، بيرون آوردن پياپي دندانهاي شيري و تعدادي از دندانهاي دايمي است، كه در مواردي انجام مي گيرد كه كمبود فضاي بيشتر از 10 ميليمتر وجود دارد. انجام به هنگام اين درمان، از شدت نامرتبي هاي دنداني كاسته مي شود و نياز به درمان هاي تخصصي ارتودنسي را در آينده كاهش مي دهد.
من به چه نوع دستگاههای ارتودنسی نياز خواهم داشت؟
ارتودنتیست شما بهترين نوع دستگاه را براي درمان مشکل شما انتخاب خواهد كرد. نوع درمان بستگي به اين دارد كه مشکل ناهنجاری شما ناشی از مشکلات فکی، نامنظمی‌ دندانهای یک فک و یا هر دو فک باشد.
اگر جفت گیری نامناسب دندانها به دلیل محل نادرست دندانها ایجاد شده باشد، متخصص ارتودنسی با کمک دستگاههای ثابت دندانهای شما را مرتب می‌ کند.
اج وايز جزو رايج ترين روشها بوده ولی امروزه سيستم ارتودنسي پيش تنظيم (M.B.T) به دليل نياز كمتر به تنظيم سيم ها و نتايج بهتر، رايج ترين سيستم مورد استفاده مي‌باشد.بخشهاي مختلف دستگاههای ثابت ارتودنسی
اکثر بخشهای قابل مشاهده اجزاء ارتودنسی " براکتهای" فلزی مربعی هستند. این براکتها معمولاً به طور مستقیم به دندانها چسبانده می‌‌شوند. همچون ریلهای راه آهن که مسير قطار مي‌باشد، براکتها هم سیم اصلی را در محل هدایت می‌‌کنند. حلقه‌های لاستیکی ظریف سيم اصلي را در محل نگه می‌دارند و آنرا به براكت مي‌بندند که رنگ این حلقه ها بنا به سلیقه ی بیمار قابل تغییر می باشد.

براکت به دندان چسبانده شده است و سیم توسط لاستیک آبی رنگی در محل نگه داشته شده است.

دستگاههاي ارتودنسی چطور کار می‌‌کنند؟
دستگاه‌های ارتودنسی با اعمال فشار ملایم به دندانها موجب حرکت آرام و تدریجی آنها به محلهای جدید مي شوند. این مسئله بخاطر انعطاف پذيري استخوان امکانپذیر است. وقتی دندان در یک جهت مشخص فشار داده می‌‌شود، استخوان جلوی آن تحت فشار قرار می‌‌گیرد و تحلیل می‌‌رود و استخوان جدید در پشت آن شکل می‌‌گیرد و در همين هنگام حرکت دندان صورت
می‌‌گیرد.
کش لاستیکی یا سیم های فنر مانند دردستگاه های شما خاصیت فنری دارند. متخصص ارتودنسی این نیروها را جهت حرکت دندانهای شما بکار می‌‌گیرد. سیم‌ها یا اجزای لاستیکی کشیده می‌‌شوند وضمن اینکه به موقعيت اولیه خود بر می‌ گردند یک فشار ملایم را به دندانها اعمال می‌‌کنند وباعث حرکت آنها می‌‌شوند.
مشکلات مربوط به فك
جفت شدن نامناسب دندانها فقط به معنی وجود مشكل در دندانهای شما نیست. می‌ توانید ماشینی را در نظر بگیرید که چرخ دنده هایی با دندانه های مناسب نسبت به هم دارد ولی کل چرخ دنده‌ها در محلهای نادرستی قرار دارند، در نتیجه چون چرخ دنده‌ها نمی‌ توانند بچرخند، ماشین درست کار نمی‌‌کند. این موقعیت مشابه دهانی است که دندانها در یک موقعیت خوب و با اندازه مناسب قرار گرفته‌اند ولی فک‌ها مشکل دارند و ممکن است از رابطه مناسبی برخوردار نباشند.
متخصص ارتودنسی ممکن است از انواع مختلف دستگاههاي ارتودنسي برای کنترل رشد فک‌ها استفاده کند.

دستگاههاي ارتودنسي خارج دهاني
هر دستگاه ارتودنسي که شما خارج از دهان خود استفاده می‌ کنید " دستگاه خارج دهانی" نامیده می‌‌شود. یکی از شایعترین آنها " هدگير" (Headgear) نامیده می‌‌شود. برخی از هدگیرها نوارهایی دارند که بالا و پشت سر قرار مي گيرند (high pull) و برخی دارای نوار گردني هستند .(cervical)

دستگاههاي خارج دهانی دیگر شامل فیس ماسك (facemask) و چانه بند (chin cup) است .
اگر فک بالا به اندازه فک پایین رشد نکند، فیس ماسک می‌‌تواند با وارد کردن یک فشار ملایم روی پیشانی و چانه، فک بالا را به جلو بکشد که این کار از طریق اتصال کشهای لاستیکی بین فیس ماسک و دستگاه داخل دهانی انجام می‌‌شود.اگر فک پایین خیلی بزرگ و طویل باشد، ممکن است ارتودنتیست بخواهد برای جلوگیری ومحدود کردن رشد فک پایین، از چانه بند استفاده کند. چانه بند روی چانه قرار می‌‌گیرد. این وسیله به آرامی‌ چانه را به طرف پایین و عقب فشار می‌ دهد و رشد آن را کند می‌کند. در خلال پژوهشي بر روي اثر چانه بند مشاهده شد كه هر چه سن استفاده از چانه بند پايين تر باشد اثرات استخواني آن بيشتر است.

عریض کردن فک بالا
اگر فك خيلي باريك باشد باعث مي‌شود كه جفت شدن دندانها نامناسب باشد و معمولاً این مشکل بیشتر در فک بالا مشاهده می‌‌شود. اين ناهنجاري يك نارسايي در بعد عرضي روابط دنداني است و انجام گسترش فك بالا در به دست آوردن هماهنگي ميان قوس دنداني و استخواني ضروري است. ارتودنتیست ممکن است از یک دستگاه "گسترش فك" برای عریض نمودن سقف دهان استفاده کند. براساس سن بيمار و عامل ايجادكننده اين حالت، از دستگاههاي ثابت يا متحرك ارتودنسي براي گسترش فك استفاده مي شود. اینکار با فشار دادن آرام و تدریجی دندانهای فک بالا از داخل و دور کردن آنها از هم انجام می‌‌شود. در حين باز شدن فك در جهت عرضي، استخوان جدید در سقف دهان شکل
می‌‌گیرد و فک بالا را عریضتر می‌‌کند. دکتر مرتضی عشاق و همکاران دستگاه گسترش فك جديدي اختراع و طراحي كرده‌اند كه علاوه بر اينكه نيازي به فعال سازي توسط بيمار ندارد، نيروي سبك و مداومي اعمال مي نمايد.

دستگاههای فانکشنال
دستگاههای فانکشنال نوعی از دستگاههای ارتودنسی می‌‌باشند که از نیروهای طبیعی عضلات کمک می‌‌گیرند تا بر روی وضعیت رشد فک و اصلاح مشکلات خاص تاثیر بگذارند. از این دستگاهها جهت اصلاح انواع مختلفی از مشکلات استفاده می‌‌شود و از آنها می‌ توان قبل، در حین و یا بعد از دستگاههای ثابت ارتودنسی استفاده نمود.
اگر چه دستگاههای فانکشنال می‌‌توانند انواع مختلفی از مشکلات فکی را اصلاح کنند ولی بعضی از مشکلات فکی را فقط می‌‌توان با جراحی حل کرد. در اکثر موارد نتایج درمانی با دستگاه ارتودنسی ثابت و جراحی، چشمگیر و قابل توجه می‌‌باشد.

نکته: تمام افرادی که نیاز به جراحی فک دارند حتماً باید قبل از جراحی تحت درمان ارتودنسی ثابت قرار گیرند. سپس در زمان مناسب با وجود دستگاه ثابت ارتودنسی، جراحی شوند و پس از جراحی فک نیز یک دوره درمان با دستگاه ثابت ارتودنسی الزامی‌ می‌‌باشد. این درمان ارتودنسی قبل از جراحي به منظور تنظیم دندانها جهت بهبود نتیجه جراحی فک می‌‌باشد.

نکاتی در مورد دوره ارتودنسی ثابت
رعایت نظم در مراجعات به ارتودنتیست: یکی از نکات مهم در هنگام درمان ارتودنسی ثابت این است که فرد به شکل کاملاً منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه کند. این مراجعات صرفاً جهت کنترل دستگاه‌ها نیست بلکه در هر جلسه بنا به ضرورت، دستگاهها تنظیم و فعال
می‌‌شوند تا درمان ارتودنسی به بهترین شکل انجام شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان
- اگر به دستگاه ثابت ارتودنسی که در دهان می‌‌باشد دقت شود یک اختلاف سطح باریک بین دستگاه فلزی یا براکت و دندان مشاهده می‌ کند. این فضا با اینکه کوچک به نظر می‌ رسد اما از لحاظ تجمع مواد غذایی و می‌کروبی و ایجاد پوسیدگی منطقه بسیار مستعدی می‌‌باشد و همچنين تمیز کردن این ناحیه بسیار سخت تر از مناطق دیگر می‌‌باشد.


- متخصص ارتودنسی کاملاً در مورد چگونگی تميز کردن دستگاههای ثابت ارتودنسی برای شما توضیح خواهد داد ولی اینجا به نکاتی اشاره می‌ نماییم:
هميشه هنگام تميز كردن دندانها از يك سمت ( به عنوان مثال از دندانهاي آسيايي بزرگ سمت چپ بالا) آغاز كنيد و تك تك دندانها را باید پاك نمایید. تا به سمت ديگر ( دندانهاي آسيايي بزرگ سمت راست بالا) ختم شود. اگر اين نظم رعايت شود پاك كردن تمامي دندانها انجام
مي‌شود. همواره به ياد داشته باشيد كه تميز كردن دندانهاي عقبي به درستی صورت گیرد.
- پس از تميز كردن و يا در حين آن دندانهاي خود را در آينه مشاهده نماييد كه آيا تمامي قسمتها تميز شده اند و آيا مواد غذايي در بين دستگاهها باقي مانده يا خير.
- تميز كردن دندانهاي داراي دستگاه ارتودنسي ثابت مشكل تر از تميز كردن دندانهاي بدون دستگاه مي‌باشد. ولي با رعايت بهداشت مناسب مي‌توان از ايجاد مشكلات دنداني مانند پوسيدگي و مشكلات لثه جلوگيري نمود.


- ابتدا مسواك را با زاويه بگيريد بگونه اي كه مسواك روي خط لثه ( بين لثه و دندان) قرار گيرد. سپس با حركت چرخشی از سمت لثه به سمت تاج دندان، مسواك را حركت دهيد تا سطح بيروني دندان تميز شود. (براي دندانهاي بالا حركت مسواك بايد هميشه از بالا به پايين و براي دندانهاي پايين از پايين به بالا باشد)
- در صورتی که این روش به تنهایی جهت تمیز کردن دندانها، کارآیی لازم را نداشته باشد، استفاده از روش زاویه 45 درجه (Bass technique) می‌‌تواند کمک کننده باشد. در این روش، قرار گرفتن موهای مسواک با زاویه 45 درجه نسبت به سطح دندان به طرف شیار لثه ای، حد فاصل براکت و لثه را از مواد غذایی پاک می‌‌کند. تغییر جهت زاویه 45 درجه به سمت براکت، حد فاصل براکت و دندان را تمیز می‌ کند.
- براي تميز كردن سطوح بالايي دندانها از سطح اصلي مسواك استفاده كنيد و سپس دهان خود را با آب شستشو دهيد. براي تميز كردن سطح پشتي دندانها از نوك مسواک استفاده نماييد.با توجه به وجود دستگاههاي ثابت ارتودنسي در دهان، استفاده از نخ دندان مشكلتر مي‌باشد. ارتودنتیست به شما آموزش مي دهد كه چگونه با نخ دندان مخصوص، بين دندانها را تميز كنيد. نخ دندان مخصوص، عبور دادن نخ از زير سيم هاي ارتودنسي را تسهيل مي نمايد.
استفاده از دهان شويه ها به همراه مسواك و نخ دندان، باعث تقويت اثر مسواك و نخ دندان و كاهش ميكروب ها در محيط دهان مي گردد. يكي از انواع آنها، دهان شويه گياهي پرسيكا است كه در ايران توليد شده و مطالعه بر روي آن نشان داد كه اين دهان شويه قادر است تعداد ميكروبها در اطراف دستگاههاي ارتودنسي را كاهش دهد و سبب كاهش پوسيدگي و بيماري لثه در بيماران ارتودنسي شود.
نكته: در فردي كه دستگاه ثابت ارتودنسي دارد نقاط مهم جهت تميز كردن عبارتند از: سطوح مختلف دندان، منطقه بين دستگاهها و لثه، منطقه زير سيم‌ها و اطراف براكتها.
چگونگي مراقبت از دستگاه ارتودنسي:
- با انجام درمان ارتودنسي، وضعيت زندگي شما تغيير چنداني نخواهد كرد ولي بايد مسايلي را رعايت كرد تا در نهايت دندانهاي رديف و سالم داشته باشيد.
- اگر دستگاه متحرك ارتودنسي داريد در ساعاتي كه از آن استفاده نمي كنيد حتماً آنرا در جعبه مخصوص خود که حاوی آب باشد قرار دهيد. هيچ گاه دستگاه متحرك خود را داخل دستمال كاغذي قرار ندهيد چون ممكن است به جاي زباله دور انداخته شود و يا زير پا قرار گيرد و آسيب ببيند.
- غذاهايي با قوام سخت مانند چيپس، آجیل، بلال، ذرت بو داده، ته ديگ، پيتزا و ساندويچ
مي توانند موجب آسيب به دستگاههاي ارتودنسي شوند. براي خوردن بعضي از غذاهاي سفت مانند سيب يا هويج مي توان آنها را به قطعات كوچكتر تقسيم كرد و سپس ميل نمود. براي خوردن بلال بايد دانه هاي ذرت از دسته آن جدا شوند و سپس ميل شود.
استفاده از شکلات، سوهان، گز و آدامس ممكن است به دستگاهها گير كنند و به آنها آسيب بزنند. از طرفی وجود مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آنها
می‌‌تواند شانس ایجاد پوسیدگی دندانها را افزایش دهد.


در هنگام ورزشهايي كه احتمال ضربه وجود دارد از محافظ هاي مخصوص دهان باید استفاده شود
(حتی اگر دستگاه ارتودنسی ندارید). در غير اين صورت انجام چنين ورزشهايي با وجود دستگاه ارتودنسي در دهان، احتمال آسيب به دندانها، لبها و دستگاه را افزايش مي دهد.در این شکل کودکی در حال ورزش، از محافظ مخصوص دهان استفاده کرده است.


محافظ مخصوص دهان

- اگر دستگاه ارتودنسي شكست و يا از جاي خود خارج شد سريعاً به ارتودنتیست مراجعه كنيد و يا حداقل با ايشان تماس بگيريد و ماجرا را توضيح دهيد. اگر قطعه اي از سيم دستگاه، از جاي خود خارج شد و لب و دهان شما را آزار داد با فشار بسيار آرام دست، سيم را به جاي خود باز گردانيد. اگر اين كار عملي نبود قطعه اي موم نرم بر روي اين قسمت تيز قرار دهيد كه تا زمان مراجعه، لب و دهان شما آسيب نبيند.

جهت انجام مشاوره رایگان ارتودنسی با ما تماس بگیرید:

دکتر مرتضی عشاق
متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت
دانشیار دانشگاه

88252833
88240699
09363066099
بزرگراه جلال آل احمد- بین گیشا و شیخ فضل الله نوری- پلاک 123- طبقه 2 – واحد 3
www.droshagh.ir


ارسال آگهی: ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۹ و ۵۷ دقیقه
مرتضی عشاق
تلفن : 09363066099
قيمت کالا : ارزان تومان


مشخصات آگهیایمیل:
نام:مرتضی عشاق
تلفن: 09363066099
آیدی: morteza_oshagh
انقضا:۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۹ و ۵۷ دقیقه
منطقه: تهران
آدرس:جلال آل احمد- بین گیشا و شهرآرا- پلاک 123- طبقه 2- واحد 3
سایت: http://www.droshagh.ir

بازدید:

310 بار
بازدید از کلیه آگهی های مرتضی عشاق


تماس با آگهی‌دهنده (مرتضی عشاق)
در مورد: ارتودنسی

نام شما:
ایمیل:
موبایل:
تلفن :
متن:
جهت اطمینان؛ آدرس ip شما نیز، ارسال می‌شود.
ارسال آگهی برای دوستان

عنوان ایمیل:
ایمیل:
جهت اطمینان؛ آدرس ip شما نیز، ارسال می‌شود.


 

آگهی های نیازمندیها بخش : خدمات پزشکی
دکتر دراني نظام پزشکي 104504 ش م 574/140/100/396 ارتودنسي بدون محدوديت سني 22804578-22822502 در كوتاهترين زمان ممكن حدا...
- 22804578-22822502
moein ahmadi , تهران

مرکز اطلاعات و آدرس مطب پزشکان-متخصص اعصاب و روان-روانپزشک - بخش معرفی پزشکان دکتر حمیده جهانگیری Dr. Hamideh Jaha...
دکتر حمیده جهانگیری ,

*احساس خوب آرامش* ماساژ سوئدي -ورزشی - ریلکسیشن - رفلکسولوژي و ... با روغن و رايحه مخصوص ماساژ full body به مدت يک س...
09192537783
امین , تهران

کلینیک دندانپزشکی نگین اصفهان با 10 سال سابقه درخشان در اراِئه خدمات دندانپزشکی و با بهره گیری از دندانپزشکان ...
03136625356
کلینیک دندانپزشکی نگین , اصفهان

درمان بر اساس نظام تشخیصی و دارویی هومیوپاتی درمان : میگرن ، بی خوابی ، اضطراب ، شب ادراری ، چاقی ، لاغری ، کوتا...
دکتر حسین عزیزی ,

رژیم غذایی،غذای رژیمی خود را با خواندن کتاب "چگونه بیشتر بخوریم و کمتر چاق شویم؟" تغییر دهید. تا به حال س...
22239079.22398973
kamcal ,

ایکس-تایت، معجونی معجزه گر در افزایش صمیمیت زوجین ایکس-تایت، محصولی طبیعی و مطمئن برای کسب رضایتمندی کامل...
02188317156
Golden Double Dove Corpor , تهران

کلینیک سمعک قلهک واقع در تهران- خیابان شریعتی(قلهک)، بالاتر از خیابان یخچال، شماره 1511 فعالیت خود را در بخش شنوا...
تیام ,

آگهی های نیازمندیها بخش : خدمات
۱۳۹۶/۱۱/۳
همانطور که اطلاع دارید نایلون فلکسو تبلیغاتی یکی از بهترین هدایای تبلیغاتی محسوب می شود که برای جلب مشتریان ب...
02632733192-02632704054
فرشاد موذنی , کرج

۱۳۹۶/۷/۱۲
گروه تولیدی ایلیا تندیس طراحی و ساخت انواع تندیس و لوح تقدیر با مدیریت علیرضا جعفرینیا پلاک استیل به زیر مج...
021-66481560
رضاجعفری نیا , تهران

۱۳۹۲/۱۲/۲۴
از کلیه فارغ التحصیلان رشته های مهندسی عمران - مکانیک - برق(تمامی گرایشها) - سازه - زلزله - کشاورزی - معماری - شهر س...
المیرا ریاضت , تهران

۱۳۹۶/۱۰/۲۸
براي دريافت مشاوره رايگان با شماره زير تماس حاصل فرماييد 09179311307 09178312778
09178312778
اسماعيلي , داراب

پس از ثبت نام می توانید به هر تعداد آگهی ویژه ی رایگان ثبت نمایید .

این پایگاه هیچ گونه مسئولیتی در برابر درستی و اعتبار آگهی ها و آگهی دهندگان ندارد ، تمام مسئولیت هر آگهی بر عهده آگهی دهنده است و وظیفه تحقیق در مورد اعتبار و درستی آگهی و آگهی دهندگان به ویژه در معاملات بر عهده بازدیدکنندگان می باشد .نیازمندیهای میانجی پایگاهی برای درج آگهی ویژه رایگان
دسترسی آسان